Víte, co chcete ovládat ve svém domě? Co je pro vás zajímavé?
Musíte se rozhodnout, jaké prvky inteligence v domě chcete a který systém bude zabezpečovat jejich provoz.
Někdo se rohodne, že ho zajímají pouze odečty energií a zabezpečovací systém. Jiný bude chtít doma pouze videovrátník, další pak ovládat vše. I závěsy, bazén a závlahu v domě. Dá se říct, že tento systém umí řešit prakticky vše.
Na rozdíl od běžných „hloupých“ systémů v “hloupém” domě, kde každý systém má naprosto jiného výrobce, a systémy jsou mezi sebou vzájemně nekompatibilní. Pro každý účel je tedy vhodnější jiný výrobce, který je specializovaný na danou problematiku. Pokud ale chcete mít systém, který zastřeší všechny tyto možnosti pod jednu střechu a jednotlivé periferie se mezi sebou navzájem domluví, pak je potřeba sáhnout po chytré domácnosti. Pak se vám neválí doma ovladače od žárovek, žaluzií, topení, a dalších periferií. Vše můžete ovládat z pohodlí telefonu, tabletu, nebo počítače. Schválně říkám můžete.
Když si totiž sysytém jednou nastavíte, většina věcí je automatizovaná a pro žádné zařízení nemusíte šáhnout.
Pro mě je ovšem nejzajímavější technologie společnosti Loxone. Především díky otevřenosti systému je možné do ní implementovat obrovské množství periférií a navíc se umí dorozumět i s jinými systémy, jako např. Jablotron. Ke všemu navíc obsahuje i rozhraní KNX pro všechny, kteří mají nabité peněženky a chtějí si dopřát nejen funkční, lae i designově a technologicky propracované ovládací prvky. Je možná o něco dražší, ale má skvělou podporu, je stabilní a málo poruchový, funguje již mnoho let a hlavně je neustále vyvíjen.
Existují i systémy od společností jako ABB, Honeywell, Somfy, Jablotron, Elko, nebo Teko a další. Jenže všechny až na poslední jmenované Teko postrádají dostatečnou otevřenost systému a jste v zásadě odkázáni na produkty daného výrobce. Jsou to takové napůl chytré systémy.
Zabývám se především inteligencí celého domu. Doby, kdy jsem se snažil zákazníka přesvědčit alespoň na ovládání topení jsou ty tam. Právě na těchto zákaznících vidím, že by dnes chtěli víc a litují toho, že si neudělali přípravu.
Proto apeluji na nové klienty:
Připravte si dům na co možná nejvíc, co vás jen napadne. Ve fázi příprav vás toto bude stát pár desítek tisíc navíc. Po dokonční stavby byť i jeden zásah může vyjít stejně, jako příprava pro 20 věcí.
Práce spojené s dotažením kabeláže v již hotovém domě totiž stojí mnohem více peněz, než vše připravit ještě před omítkami. A nejde jen o peníze. Konečně jste se zabydleli, máte doma svůj klid a pohodu a představa, že se váš dům vrátí do stavu stavby ve vás vyvolává úzkostné pocity.
Dnes se zaměřuju již na celkové projekty domů, které se zákazníkem procházíme od fáze projektu až po samotné dokončovací práce. Někteří z vás toto mají předplaceno, jiní ne. Pokud ale budete mít zájem, je možné si konzultace doobjednat, stejně jako projekt celého domu.
Níže Vám nabízím seznam věcí, které zřejmě budete mít v domě a které budete muset nějak ovládat. Na vás je, ať se rozmyslíte, které budete chtít automatizovat a které přenecháte na manuální ovládání:
Zde máte PDF k vytištění, které vám pomůže si ujasnit, co chcete ovládat?
Přístup k našemu účtu získáte pouze zakoupením jedné z našich služeb.
Je nám líto…
Požadovaná stránka lze zobrazit pouze při zakoupení jedné z našich služeb.
Přístup k našemu účtu získáte pouze zakoupením jedné z našich služeb.