Automatizace
staveb s.r.o.

chytrá-elektroinstalace.cz

Know – how

Informace jsou rozdělené podle průběhu stavby:

Před začátkem stavby

V prvé řadě upozorňuji, že informace zde obsažené nejsou návod, jak si udělat elektroinstalaci svépomocí, pouze se jedná o souhrn informací a know-how, které jsem nasbíral za dobu mé praxe. Elektroinstalaci by měl vždy provádět člověk s odpovídajícím stupněm vzdělání a samozřejmě s vyhl. 50, resp. splňující zákon 250, 2022 sb. !

Pro mne samotného je toto sbírka know-how, do které často nahlédnu, protože není možné si pamatovat vše, především pokud některé věci řešíte (nakupujete) jen občas. 

Pokud nejste „elektrikář“, pak zde najleznete mnoho tipů a návodů, které se v průběhu procesu stavby mnohokrát vyplatí a především budete vědět, co přesně chtít po projektantovi.

Možná je někdo z Vás i elektrikářem nebo stavařem. I vy zde naleznete spoustu, pro vás důležitých, nebo i nových informací. Rád si poslechnu i vaše nápady, zlepšováky nebo úsměvné historky z praxe. 

Můžete mi je poslat na mejl tednevimco@chytra-elektroinstalace.cz.

Tento seznam informací se nezabývá projekty pro stavební povolení. Tyto projekty, pokud jsou vůbec třeba, jsou velice jednoduché (neobsahují automatizaci) a většinou vůbec neodpovídají reálnému stavu na konci stavby. Tento dokument slouží především jako souhrn rad před a v průběhu realizace elektroinstalace. Velice doporučuji dát přečíst tyto informace v tištěné formě vašemu elektrikáři a mít ho k dispozici na stavbě. Případně alespoň část, kterou se zrovna zabýváte.

Nebudeme se zdržovat nějakými planými řečmi a půjdeme rovnou k věci. Přece jen chcete informace, za které jste zaplatili a tešíte se na svůj nový chytrý dům.

1. Víte, co chcete ovládat ve svém domě? Co je pro vás zajímavé?

2. Víme, co chceme ovládat, co dál?

3. Návrh zásuvek

4. Návrh osvětlení

5. Návrh stínění

6. Zabezpečovací systém

7. Audiosystém

8. Návrh okolí domu

9. Velikost rozvaděče

10. Další technologie v domě

 

 

U základové desky je nejdůležitější myslet na prostupy ven z domu. Většina kabeláže, vč. hl. přívodu vede do domu přes základovou desku. Jsou tak připraveny i prostupy pro vodu, odpady, plyn,… Nejdůležitější je mít těchto prostupů dostatek. Dalo by se říct, že i přebytek. Udělat prostup základovou deskou je velice jednoduché.

Budete na to potřebovat pouze oranžové odpadní potrubí, které se nachystá před vylitím základové desky. Používají se rovné trubky a kolena 45 stupňů. Nepoužívejte 90 stupňové kolena, protože se vám budou špatně protahovat kabely. Prostupy si připravte do místa, kde bude umístěn rozvaděč. Jeden pro hlavní přívod, druhý pro silové kabely ven z domu a třetí pro datové. Později se těmito prostupy budou protahovat ještě husí krky, ale ty tam dáváme až později. 

Prostup si udělejte i na dalších stranách domu. Směrem na zahradu, k bráně, bazénu apod. 

I kdyby se prostup nepoužil, je lepší ho tam mít a případně nevyužít, než dělat jádrové vrty do hotové základové desky, nebo prosekávat otvory ven přes cihly. Pokud řešíte vzduchotěsnost obálky domu, pak každý průsek ven cihlou je třeba 100% zatěsnit a každý průraz je tedy potenciální problém. Navíc je lepší mít vedení zakopané hluboko v zemi, než jej tahat ve zdivu k zemi a pak pod=l základů.

 

 

 

Práce na hrubé stavbě začínají až ve fázi hotové vyzdívky, střechy a nejčastěji i oken. 

Drážky je možné mít připravené i dřív, avšak kabeláž se tahá vždy až po oknech vzhledem k jistému zabezpečení objektu před zloději. 

1. Naznačení pozice zásuvek, vypínačů, atd. 

2. Drážkování

3. Příprava kabelových tras

4. Tahání kabeláže a její značení

5. Přichycení kabeláže

6. Příprava pro podlahy, omítky, sádrokartony

7. Venkovní kabeláž a kamery

 

 

Ve chvíli, kdy máte hotové podlahy, omítky a stropy, přichází dokončovací práce. Zde už se často dělá načisto a je třeba znát umístění a druhy prvků v domě. Kabeláž máte připravnou na svých místech a řádně poznačenou, teď jen vše zapojit. 

Pokud jste dobře udělali přípravu, pak je toto ta relativně jednodušší část. Už jen zapojujete drátky do příslušných zařízení na obou koncích kabelu

1. Zapojení osvětlení

2. Zapojení topení

3. Zapojení zásuvek a datových prvků

4. Zapojení vypínačů

5. Zapojení dalších zařízení

6. Zapojení rozvaděče

7. Zapojení inteligence

 

 

Pokud jste došli až sem, pak si můžete pogratulovat. Dům již máte funkční a už vám chybí jen nějaké drobnosti. V rozvaděči máte kabeláž urovnanou, takže není problém v budoucnu cokoliv najít a připojit. 

1. Údržba softwaru

2. Údržba hardwaru

3. Výměna zařízení

4. Přidání zařízení

 

 

Přístup k našemu účtu získáte pouze zakoupením jedné z našich služeb.

Je nám líto…

Požadovaná stránka lze zobrazit pouze při zakoupení jedné z našich služeb.