Víme, co chceme ovládat. Co dál?
V tuto chvíli by bylo nejjednodušší zajít za projektantem a říct mu: Hele, chci v domě to a to, tak mi to nějak navrhni. (Jen si nejdřív proklepněte projektanta, jestli vůbec chytrý dům – automatizaci projektovat umí!)
Může to být tak jednoduché, ale pokud to má být váš domov, měli by jste být vy těmi, kteří s projektantem konzultují návrhy umístění a typ vypínačů, zásuvek, světel, čidel, kde bude umístěný robotický vysavač atd., atd.
Především sami máte mít přibližnou představu, kde bude jaký nábytek, vybavení, obrazy, apod. a jak je budete chtít například nasvítit.
Projektant, resp. architekt toto zahrne do projektu, ale vy by jste měli být opět těmi, kteří mají poslední slovo, pokud se vám něco nelíbí. Navíc architekt často navrhne řešení, ale vůbec se nedívá na náročnost jeho realizace.
Projektant elektra by vás měl pouze usměrňovat a říct, jestli je to, co si představujete možné a co to bude vyžadovat.
Pro mě je nejlepší, když se mnou klient spolupracuje a má alespoň lehkou představu o tom, co doma chce mít. Následně ho jen směřuji správným směrem a konzultujeme a upravujeme jeho návrh.
Proto doporučuji vzít si čistý půdorys domu a začít si do něj kreslit.
Na začátku si projekt několikrát vytiskněte a doma se ženou/přítelkyní/přítelem, dětmi, … si do něj kreslete své představy. Aby v tom nebyl zmatek, každou profesi si kreslete do samostatného výkresu.
Pokud máte i představu o pozici nábytku, nakreslete si jej do půdorysu taky – toto je opravdu důležité!
Podle umístění např. psacího stolu upravte v daném místě i počet zásuvek tak, aby jich zde byl dostatek.
U televize zase budete chtít mít tunel na protažení kabeláže mezi televizí a stolkem s receiverem, který bude schovaný ve zdi, atd.
Vše si značte do půdorysu, pište si poznámky a klidně i čmárejte.
Podrobnosti k jednotlivým částem si rozebereme dále v kapitole věnované dané problematice.
Aby v půdoryse nebyl zmatek, doporučuju oddělit jednotlivé části od sebe (nejen elektroinstalace). Tzn. světla si rozkreslím na jeden výkres, na další třeba žaluzie, na další zásuvky, vypínače, periferie a tak dále.
Výsledek může vypadat podobně, jako v příloze. Schválně zde nemám profesionální značky, ale snažím se přiblížit tomu, jak asi do výkresu budete zaznačovat vy.
Dávám zde pro představu světla a zásuvky. Úplně stejně můžete postupovat pro žaluzie, vypínače, pohybové čidla, topení, rekuperaci, apod.
Samozřejmě se takto můžete vyřádit i na jiných profesích v domě – např. voda.
S takovou představou můžete vyrazit za projektantem. Určitě bude potěšen.
Jakožto projektant v oboru elektro vám můžu říct, že pokud za mnou dorazíte s takovou představou, bude vás projekt stát rozhodně méně, než když budeme několik týdnů tápat a projekt neustále měnit. Samozřejmě vše se odvíjí právě od zmíněných víceprací a přepracovávání projektu. Proto když si projekt předvymyslíte, jako projektant mám mnohem jednodušší práci a jsem ochoten to zohlednit i v ceně. Samozřejmě, že se na váš projekt podívám a v místnostech, kde uvidím, že něco není v pořádku doporučím změnu, ale v zásadě většina zůstane tak, jak jste si rozvrhli.
Samozřejmě s tím, jak dům roste, pohybujete se mezi stěnami hrubé stavby, tak přicházíte často s novými vychytávkami či úpravami, které je potřeba do projektu zapracovat a zohlednit. Tak to prostě je a je to úplně běžné. Jsou to již jen drobnosti, které se dají vždy zaznačit do tištěného projektu.
Důležité je se nebát a včas oznámit představu o změně v projektu. Ve chvíli kdy jsou stěny bez omítek, se dá vše jednoduše napravit. Horší je to v situaci, kdy už máte vymalováno a hotové podhledy a rozhodnete se, že vám na druhé straně místnosti chybí 3 zásuvky a TV anténa.
Přístup k našemu účtu získáte pouze zakoupením jedné z našich služeb.
Je nám líto…
Požadovaná stránka lze zobrazit pouze při zakoupení jedné z našich služeb.
Přístup k našemu účtu získáte pouze zakoupením jedné z našich služeb.